Nobelli ekonomistler serisi 1

Geçtiğimiz hafta Dünya Bankası’nda iki Nobel ödüllü ekonomistin konuşmalarına gitme imkanı buldum. İlki her ay Banka’nın başekonomisti Justin Lin tarafından düzenlenen DEC (Kalkınma Ekonomisi) Konuşmaları serisinin bu ayki konuğu Micheal Spence, diğeri ise ekonomi bilimiyle ilgili olanların ismini mutlaka duydukları Kenneth Arrow’du.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Spence, 2001 yılında “asimetrik enformasyonlu piyasalardaki analizleri için” Nobel ekonomi ödülüne layık görülmüş ve ödülü Akerlof ve Stiglitz’le paylaşmıştı. Konuşmanın konusu kalkınmış ülkelerin halen krizle boğuşması ve kalkınmakta olan pek çok ülkenin yüksek büyüme performanslarını sürdürmeleri ile modern tarihte ilk kez bu kadar büyük ölçüde bir gelir yakınsaması olmasıydı. Spence’nin Amerika ve Avrupa’daki yapısal sorunlara ve Çin ekonomisine de değindiği konuşma küresel ekonominin geleceğiyle ilgili pek çok tespit ve değerlendirme içermesi açısından oldukça yoğun ve bilgilendiriciydi. Ancak kişisel fikrim, Spence’nin -iyi bir konuşmacı olmasına karşın- genel olarak dağınık bir sunum yaptığı ve konudan konuya atlayarak vermeye çalıştığı genel mesajı/hikayeyi katılımcılara iyi bir şekilde iletemediğiydi.
Sonuç: 1) Kalkınmakta olan ülkeler gümbür gümbür geliyor. 2)İyi bir konuşmacı da olsanız, Nobel ödülünüz de olsa sunumunuzdaki/konuşmanızdaki düzen, hem olayın kalitesini ve katılımcıların alacağı keyfi artırır, hem de katılımcılara mesajı daha net bir şekilde vermenize olanak tanır.

 

http://www.kaltura.com/index.php/kwidget/wid/1_4zu0al37/uiconf_id/4782181

Genel denge teorisine yaptığı katkılardan ötürü 1972(!) yılında John Hicks’le beraber Nobel ekonomi ödülüne layık görülen Kenneth Arrow’un konuşması ise sıtma hastalığıyla mücadelenin finansmanı üzerineydi. Konuşmaya gitmem konuyla alakalı olmamdan ziyade bir efsaneyi canlı izleme isteğimden kaynaklanıyordu. Nitekim beklediğimden fazlasını buldum. 90 yaşını geçkin bir insanın, gözlerinde ve ses tonunda kolayca yakalayabileceğiniz bir coşkuyla, 40 dakikayı aşkın bir süre sıtmayla mücadeyle ilgili konuşması her alandaki bilim insanlarına örnek teşkil edecek bir olaydı. Hepimizin 90 yaşımızı Arrow gibi görmemiz dileğiyle.
Nobelli ekonomistler yazı dizimiz Stiglitz ve Heckman’la devam edecek…

 

Reklamlar

One thought on “Nobelli ekonomistler serisi 1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s