Tarihte Bugün: Aziz Valentin’in Günü

Wikipedia'dan BigPinkHeart

Ülkemizde Sevgililer Günü olarak bilinen 14 Şubat, Hristiyan alemince ”Saint Valentine’s Day”, yani Aziz Valentin’in günü olarak kutlanmaktadır. ”Valentine” kelimesinin sözlük anlamı sevgili değildir ancak zaman içinde bu manaya gelebilecek içerikte kullanılmaya başlanmıştır.

Aziz Valentin’in ismine tarihi kayıtlarda ilk kez 354 yılında rastlanmaktadır. Kayıtlara o yıl geçmesinin sebebi ise Roma imparatoru II.Claudius’un, Valentin’i Hristiyan olduğu ve gizlice Hristiyan nikahları kıydığı için öldürmesidir. Bu olay sonucunda şehit ilan edilen Aziz Valentin’in anısına 14 Şubat günü, 496 yılında Roma Takvimi’ne tatil olarak geçmiş ve 1969’da papa bu tatili kaldırana kadar da öyle kalmıştır. Aziz Valentin, 1400’lere kadar salt dini bir figür olarak anılmış, 15. yüzyılda ise bugünki çiçekli-böcekli halini almaya başlamıştır.

1900’lerin başına kadar kuru bir şiir yazmakla geçiştirilen Aziz Valentin’in Günü, -hepinizin de tahmin edebileceği üzere- Amerikalılar tarafından bir alışveriş çılgınlığına dönüştürülmüştür. Amerikalıların başlattığı birbirine kart atma geleneği, 1980’lerde Mistır DöBiyırs’ın sahneye girmesiyle bambaşka bir seviyeye taşınmıştır. Üstün pazarlama zekasına sahip Mistır ve arakadaşları, pırtlanta alıp-vermenin, ekonomiye can vereceğini anlamış, bu fikri fiili olarak da tüm dünyada uygulamıştır.

Yaptığım araştırmalara göre, Aziz Valentin’in mirası (dini sebepler yüzünden) ülkemiz dışındaki diğer Müslüman ülkelerde pek benimsenememiştir. Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi gören ülkemiz, Batı’dan aldığı milyonlarca ahlaksızlık yetmediği gibi, Aziz Valentin Günü’nü de almış, hem de tam başucuna koymuştur.

Hamiş: Bu yazıyı yazarken resmen içindeki ergen ortaya çıktı, kendimden korktum!

Reklamlar

One thought on “Tarihte Bugün: Aziz Valentin’in Günü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s