TASSA 2012 Konferansı

Geçtiğimiz hafta sonu (3-4 Mart)  Türk Amerikan Bilim adamları ve Akademisyenler Birliği TASSA‘nın 2012 konferansı Maryland Üniversitesi College Park kampüsünde gerçekleşti. Hemen yanı başımızda gerçekleşen ve pek çok bilim dalından önemli akademisyenleri bir araya toplayan böyle bir toplantıyı kaçırmak olmazdı. Konferansı düzenleyenler iki günlük dolu dolu bir program hazırlamışlardı. Ben kendi alanım olan sosyal bilimlerle ilgi toplantılara katıldım. Ayrıca konferans Türkiye’deki üniversitelerle temasa geçmek isteyen akademisyenler için de önemli bir fırsat niteliğindeydi, zira konferansa Boğaziçi, Koç ve Bilkent Üniversitesi gibi önde gelen üniversiteler de dahil olmak üzere pek çok üniversite rektör düzeyinde katılım göstermişlerdi. Yeni YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya’da katılımcılar arasındaydı.

Konferansın açılış konuşmasından sonra Daron Acemoğlu ve Kemal Derviş dünya ekonomisinin geleceğiyle ilgili birer konuşma yaptılar. Salon beklenileceği gibi tıklım tıklımdı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Acemoğlu, torunlarımıza nasıl bir dünya bırakacağımız üzerine konuştu. Önümüzdeki yüzyılda belirleyici olacak 10 trendden bahsetti. Anladığım kadarıyla konuşması bu ay içinde çıkacak “Why Nations Fail?” adlı yeni kitabından esintiler içeriyordu. Acemoğlu’nu takip edenleri şaşırtmayacak şekilde vurgu, kurumların önemi üzerineydi. Acemoğlu, her ülkenin modern ekonomik büyüme serüvenine ekstraktif kurumlarla başladığını ve ana amaçlarının ekonomik büyümeden ziyade hükmeden çıkar gruplarını kayıran ekonomik dağıtımlar olduğundan bahsetti. Ülkelerin başarılı olmalarında kapsayıcı kurumlara geçişin etkisine vurgu yaptı. Bu kapsayıcı kurumların gücüne inandığını ve geçiş sürecine olan tehditlere rağmen iyimser olduğunu belirtti.

Kemal Derviş de Acemoğlu gibi uzun vadeye odaklanan bir konuşma yaptı. 20. yüzyılın 1990’larda bittiğini ve artık ekonomik yakınsama dönemine girdiğimize vurgu yaptı. Bu sürecin teknolojik gelişme ve daha çok özgürlük içeren kurumlarla gerçekleştiğine dikkat çeken Derviş de gelecekle ilgili oldukça iyimserdi. Konuşmasında atlanmaması gereken önemli bir nokta, girilen yeni dönemde gelişmiş ülkelerin görece güçlerini kaybettikleri, dolayısıyla gücü, yükselen ekonomilerle paylaşmaları için psikolojik bir ayarlama yapmaları gerektiğiydi.

Günün kalanında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Araştırma Bölümü’nden ekonomistlerin ve son günlerin çok konuşulan ismi TÜSİAD Vaşington temsilcisi Emre Doğru’nun G20 toplantılarıyla ilgili sunumlarına da katıldıktan sonra akşam büyükelçilik konutunda verilecek resepsiyona hazırlanmak için yola koyulduk. Resepsiyon her zamanki gibi kalabalık ve -biraz da binanın tarihi atmosferinin etkisiyle- ihtişamlıydı.

Konferansın ikinci gününe biraz tembellik, biraz da akşamdan kalmalıktan ötürü katılmadık, ancak çok güzel bir cumartesi geçirdik. Buradan emeği geçenlere teşekkür edelim…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s