Bugün ne dinlesem?

abijdan‘ın “Çalışma Müziği” önerilerini bolca dinleyip tükettikten sonra arayışa girdim. Bu arayış sonucunda keşfettiğim ve memnun kaldığım iki siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

1. 8tracks: Bu site aslında Grooveshark, Musicovery veya Fizy vs. gibi bir internet radyosu. Ancak 8tracks’in bu saydığım sitelerden temel farkı; mevcut bütün müzik listelerinin bu sitenin kullanıcıları tarafından oluşturulmuş olması. Siteye yüklenmiş listeler çeşitli arama terimleriyle etiketlenmiş. Mesela sabah sizi uyandıracak birşeyler istiyorsanız, “wake up” etiketini kullanarak ruh halinize uygun listeleri aratabilirsiniz. Sitenin en sevdiğim kısmı bir etiketle arama yaptıktan sonra arama alanınızı yeni etiketler ekleyerek daraltabilmeniz. Mesela güne “mutlu” şarkılarla başlamak istiyorsanız, “wake up” etiketinin üstüne “happy” etiketini ekleyebilirsiniz. Eğer dinlediğiniz listelerden beğendiğiniz varsa, o listeyi kullanıcı hesabınıza kaydedebilir, böylece aynı listeyi daha sonra dinleyebilirsiniz. Listelerini beğenerek dinlediğiniz bir kullanıcınyı, yeni listelerinden haberdar olmak için, takibe almanız da mümkün. Unutmadan belirteyim, 8tracks’in uygulaması hem android hem de iOS marketinde mevcut.

Başlangıç için benim hoşuma giden birkaç liste: melankolik, çalışmamüziği, elimdekahvemleçokentelim

2. Band of the Day: Aslında bir iOS uygulaması olan Band of the Day internet sitesi, BOD’un uygulamasının basitleştirilmiş hali. Bu yüzden elinizde bir i-alet varsa, BOD’un sitesinden ziyade uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim. BOD uygulaması, isminden de anlaşılacağı üzere her gün bir grup veya şarkıcı tanıtıyor. Bu tanıtım için de o günün konuğunun biyografisi, seçilmiş şarkıları ve hakkında yapılmış eleştiriler, yorumlar kullanıyor.

Bu uygulama aracalığıyla keşfettiğim 13 Mart’ın BOD’u Zee Avi, Morrisey’in First of the Gang şarkısını yeniden yorumlamış. Her ne kadar orjinalini tercih etsem de bu yorum hoşuma gitti. Bir de siz dinleyin bakalım, beğenecek misiniz: BirBaşkaFirstoftheGang

Reklamlar

4 thoughts on “Bugün ne dinlesem?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s