Bir Kırmızı Ataç

Geçen gün nasıl bir web sitesi yapsak diye araştırma yaparken aklıma Amerikalılar’ın şu atasözü geldi: “Someone’s trash is another man’s treasure” (Türkçe: Birinin çöpü bir başkasının hazinesi olabilir) ve dedim ki o zaman takasa yönelik bir araştırma yapmalıyım. Ufak bir araştırmadan sonra bu konu ile ilgili yirmiden fazla web sitesi olduğunu gördüm ve bu fikri rafa kaldırdım. Ama aklımda kalan bir web sitesini burada paylaşmak istiyorum.

Liseli bir öğrencinin Craigslist’te cep telefonunu takas ederek bir Porsche almayı başarabildiğini okuyan Kyle McDonald adlı Kanada’lı bir şahıs kendine bir hedef koyar: “Evimde duran bu kırmızı ataçı sürekli takas ederek bir ev haline dönüştüreceğim.” Bununla ilgili bir blog açar ve fikrini Craigslist’te yayınlar. Aradan biraz zaman geçer ve biri Kyle’ı arayıp “kırmızı ataşa karşılık sana tahtadan balık şeklinde bir kalem vermek istiyoruz” der.

Daha sonra Kyle aynı mantıkla kalemi alır ve internette yayınlar. Balık şeklinde ki kaleme, üzerinde E.T ye benzeyen bir resim olan kapı tokmağı önerilir ve bunu kabul eder. Kapı tokmağını internete koyduktan kısa bir süre sonra telefonu çalar ve bu sefer kapı tokmağına karşılık Kyle’a portatif bir mangal teklif edilir. Daha değerli bir şeyin teklif edilme sebebi ise kapı tokmağındaki resmin mangalın sahibine benzemesi ve adamın eşinin bu kapı tokmağına mutlaka sahip olmak istemesi. Daha sonra mangalı bir jeneratörle değiştiren Kyle, 35 gün kadar jeneratöre ilgi gösteren birini bulamaz. 35 gün sonra bir üniversite öğrencisi Kyle’a anında hazır parti seti (bir bira varili, ışıklı Budweisser yazısı ve varil dolusu bira) teklif eder.

Bu sırada internet devreye girer ve insanlar Kyle’in yapmaya çalıştığı şeyi konuşmaya başlarlar. Hatta bir radyo programcısı, programında Kyle’dan bahseder ve insanların ilgisini çektiğini duyunca Kyle’a bir takas önerir. Anında parti setine karşılık bir kar arabası. Bu takas medyadan bir çok kişinin eşliğinde yapılır ve televizyonda gösterilir. Kyle kar arabasını 2 kişilik tüm masrafları ödenmiş bir haftalık kayak tatili biletiyle değiştirir. Son takas sırasında (bu arada medyanın ilgisi çok büyüktür) Kyle “Cintas” araba kiralama şirketinin tişörtünü giydiği için, Cintas’tan bir takas teklifi alır. Kayak tatiline karşılık 1995 model Ford marka bir Cintas kamyonu. Cintas’ın bu reklam fikrini beğenen diğer şirketler Kyle ile temasa geçerler. Kyle, Toronto’da bir plak şirketiyle anlaşır. 30 saat ses kaydı, Toronto’ya gidiş dönüş uçak bileti, Toronto’da tüm masrafları ödenmiş konaklama ve albümün Sony- BMG ve XM radyoda yayınlanmasına karşılık 1995 model Ford kamyonu verir.

Phoenix’de yaşayan birisi bu kontrata uçarak atlar ve bunun karşılığında Phoenix şehir merkezinde bir evde bir yıl kirasız, mobilyalı ev teklif eder. Kyle kontratı böylece başkasına vermiş olur. Kyle bu bedava evi Alice Cooper ile bir hafta sonu geçirmek karşılığında değiştirir. Mark Herrmann adlı bir Alice Cooper hayranı, Kyle’a KISS snowglobe (hani böyle sallayınca içinde kar yağan oyuncaklar vardır ya) teklif eder. Kyle bu teklifi kabul eder ve eleştirilere şöyle cevap verir: “Çölde susuzluktan ölmek üzere olan birine 1 milyar dolar veya bir bardak su teklif etseniz suyu seçer. Bütün bu deneyimin amacı göreceli değer kavramı üzerine. Bu KISS snowglobe’un çok değerli olduğu bir ortam mutlaka vardır.” Gerçekten de Hollywood’dan snowglobe koleksiyoncusu bir yönetmen, bir filminde Kyle’ı oynatmayı teklif eder: Kendine ait bir film odası, filmde konuşma içeren bir rol verilmesi ve dünyanın herhangi bir yerine gidiş dönüş uçak bileti.

Kipling, Saskatchewan, – Kanada sakinleri internetten bu olayı takip ederler ve mahallelerinde kullanılmayan eski bir evi restore edip Kyle’a filmdeki rol karşılığında teklif ederler. 12 Temmuz 2006’da, Kyle evindeki masasında duran bir kırmızı ataşı, resmi olarak bir ev ile takas etmiş olur.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Daha sonra Kyle’a ne olduğunu pek araştırmadım ama  internette takas ile alakalı bir web sitesi açtığını öğrendim.

http://www.etsy.com/shop/oneredpaperclip

Youtube’da bulduğum birkaç video:

Porsche alan çocuk:

Kyle’ın videoları:

Kaynak: http://oneredpaperclip.blogspot.com/

Reklamlar

3 thoughts on “Bir Kırmızı Ataç

  1. Ilgi cekici bir olay elbette ama isin icine sohret, sosyal medya-internet kavramlari girdigi anda “bu deney” deney olmaktan cikiyor, cunku bu durumda takasta sadece mallarin gorece degerleri degil bir de Kyle’in “sohreti” devreye giriyor. Kyle’in bira takimina kar arabasi veren biliyor ki TVye cikacak, belki 100bin dolar degerinde reklam yapacak.

    • Abijdan Bey gercekten cok sikici bir yorum yazmissiniz. Sonucta Cakkus Bey’in yazisi deger kavraminin ne kadar goreceli oldugu uzerine. Ben Kyle’in birasina kar arabasi vermezdim, zira 100 bin dolarlik reklama ihtiyacim yok. Veren kisinin de ihtiyaci olduguna dair sabit bir bilgi elimizde yok, belki de sadece mizah anlayisi sebebiyle verdi. Sosyal medyanin, internetin, ve dolayisiyla Kyle’in sohretinin islemi hizlandirdigi dogru olmakla birlikte, bu ne yazinin olusturdugu temayi, ne de Kyle’in elindeki kirmizi atactan yola cikip eve arabaya ulasmasindaki ilgincligi degistirmiyor. Su yaziyi okudugumda icimde olusan “vay canina” duygusu, sizin yorumunuzla kurudu gitti resmen. Cik cik cik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s