Starbucks’ta Böcek Tozu Mu Var? ;)

Bi’ dakika bi’ dakika, bir yanlış anlaşılma var galiba. Starbucks’ta en son ne zaman Strawberry & Cream Frappuccino içtiniz?

Evet, konumuz geçtiğimiz günlerde büyük hayret uyandıran Starbucks restoranlarında satılan frappuccinoların renklendirilmesinde cochineal adında bir böceğin kullanılması ve bunun arkasındaki doğrular.

Neresinden başlayayım bilemiyorum ancak önce şunu söylemeliyim, bu böcek frappucinoyu renklendirmede kullanılmıyor, çünkü sadece frappuccino kahve, süt ve ezilmiş buzun iyice çalkalanması ile yapılan içecek ve rengi açık kahverengi, herhangi bir renklendirmeye gerek yok, cochineal ekstresi pembe-kırmızı renkler için kullanılıyor çokcası. Yani medyada çıkan “Starbucks’lardaki kahvelerin renklendirmesinde cochineal böceği kullanılıyor” ya da “Starbucks frappuccino ürününün renklendirilmesinde cochineal böceği kullanıyor” ifadelerini gördüğünüzde bunların yanlış bilgilendirme olduğunu bilmemiz gerekiyor.

İkinci konu ise, Türkiye’deki Starbucks restoranlarında Strawberry & Cream Frappucino hep satılan bir ürün de değil! Dönemsel olarak, ki o da bazen satılan bir ürünmüş. Bir de, zaten bu ürünün cochineal böceği ekstresi ile renklendirilmesi uygulamasına Starbuck Mart 2012’de geçmiş, yani ABD’de dahi yeni bir konu. Yani bu zamana kadar içtiğiniz Strawberry Frappuccinolar için üzülmeye değmez.

Amerikan FDA (Food and Drug Administration) kurumu bu ekstrenin herhangi bir olumsuz yanı olmadığını zaten puding, dondurma, yoğurt, ketçap, şekerleme, meyve suyu, ruj ve bazı makyaj malzemelerinde kullanıldığını da ekliyor. İnsanlar ise, kırmızı renklendirmenin böcek tozu ile değil de neden pancar, kırmızı biber, mor tatlı patates gibi maddeler ile yapılmadığını merak ediyor. Starbucks ise böcek ekstersi kullanmadaki amaçlarının kahvelerin içindeki yapay ürün oranını minimuma indirmek olduğunu söylüyor “kimyasal renklendiriciler kullansaydık daha iyi mi olurdu?” diye de ekliyor. Kabul ettikleri birşey var ki o da Starbucks’ta satılan Strawberry & Cream Frappuccino’nun (S&CF)  artık bir vejeteryan ürün olmadığı. Ancak daha farklı bir renklendirici araştıracaklarının haberini de veriyorlar.

Bir yandan şirketlerin böyle gizli kapaklı işlerinin su üstüne çıkıp artık hiçbirşeyi gizleyememesi güzel birşey, nitekim olay ABD’de Starbucks’ta çalışan bir baristanın bir vejeteryan websitesine S&CF tarifinin değiştiğini ve artık içinde cochineal ekstresi olduğunu bildirmesiyle başlıyor. ABD’de kanun her gıda ürününün üzerinde içinde ne ihtiva ettiğini yazmasını şart koşuyor.

Öte yandan medyanın (özellikle de Türkiye’de) bu olayın Starbucks’lardaki tüm kahveler ile ilgiliymiş gibi çarpıtması ise amacın halkı bilgilendirmek mi yoksa zaten araştırmayı sevmeyen bir halkı yanlış bilgilendirmek mi olduğu konusunda ikileme düşürtüyor.

Eğer cochineal ekstresine içim ısınmadı diyorsanız S&CF içmeyin olsun bitsin 🙂

Reklamlar

3 thoughts on “Starbucks’ta Böcek Tozu Mu Var? ;)

    • Hmm, ancak hala inatla frappuccino diye haber yapıp beni hasta ediyorlar, Strawberry & cream frappuccino için geçerli bu durum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s