Down Under, Utrecht’te bir Harikuladelik

Dinamik ve hızlı yaşantısıyla öne çıkamayan Hollanda’nın Utrecht ilinde (bildiğin kasaba) güzel şeyler de olmuyor değil.

Geçen Pazar, dört tarafı otobanlarla çevrilmiş bu nadide şehrin güneyindeki koruluğu ve göletleri bölen on şeritli otoyolun üstünden, sağlıklı yaşıyan, bisikletli, koşan, yaşlı, genç, gay, köpekli Hollandalılarla birlikte geçerken, dikkatimi uzaklarda tarlalar arasındaki bi gölette su kayağı yaparak dört dönen bir adem oğlu çekti.

El oğlu, sıkıntıdan, gölün içerisine yerleştirdiği vinçlerin arasına yaptığı teleferik benzeri kablo sistemiyle halkına az da olsa bi tatil yeri hissiyatı vermeye çalışmış, biraz kum da getirip yapay bi plaj ve fena olmayan bir de restoran yapmış. Ufacık göletten istifade ederek hem cep harçlığını çıkarıyor, hem de şu yağmurlu bulutlu puslu ülkede, en azından  güneşli günlerde sevap kazanıyor.  Bana az da olsa Ankara Eymir Gölü tesislerini hatırlatmış olsa da farklı olarak, bi çakma Çeşme, (hiç de gitmedim aslında) bi Nice tadı yakalamaya çalışmışlar ve belki hipermetrop arkadaşlar için başarmışlar da.

Sonuçta kasabamızda istediğiniz zaman gidip Teva terlikleri sponsorluğunda ufak bi gölette dört dönebiliyoruz, enfes!

Yalnız plaj çok kolpa olmuş, o 10 cm kumun altı balçık, bebeler de içgüdüsel olarak her tarafı kazıp kale male inşaa edelim diye altını üstüne getiriyolar plajın ama, varsın o kadar da olsun.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yemekler

Okuycunun bu kısmı yeni yetme gurmelikten ziyade yeni yetememiş gurmelik olarak değerlendirmesi  ya da Hollanda standartlarına bi “meraba” demesi gerekiyor. Eh ismisi Downunder olunca menüde Avustralya mutfaa etkisi olucak diye, devekuşu carpaccio (karpaçyo çok önemli bi husus Hollanda mutfaanda, menüde olmazsa olmaz), ve kanguru eti mevcut, yanında sebze ve baygınlık vermiş olan battes kızartması (daha başka ne beklenebilirdi?) standart. Devekuşunda bi numara yok, kanguru ise bildiğin enfes bonfile, “Ay yazık çok lezzetliymiş” diye yedik.

Bu esteblişmıntın belki de Hollanda’daki eşdeğerleriyle arasındaki en harikulade farksa servis; garsonlar yemekte konuşmanızı bölüp “Herşey yolunda mı?” diye sormuyor, 2.8 puan fazla samimiyet var (nano-Akdeniz iklimi etkisi?) ve sıkı durun, sürahiler dolusu bedava buzlu su getiriyolar! (İsteyince tabii ama o kadar olsun)

“Nerde bura?” diyenler için (mutfak 21:00’da kapanıyo)

Down Under

Ravensewetering 1

3439 ZZ

Nieuwegein

Reklamlar

One thought on “Down Under, Utrecht’te bir Harikuladelik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s