Porto Riko: Karayip Denizi’nin Zengin Limanı

Geçtiğimiz haziran ayının son haftası bir konferans için Porto Riko’daydım. Yediğimi, içtiğimi değil ama gördüklerimi sizle paylaşmak istedim.

San Felipe Del Morro Kalesi

Karayip Denizi’nin enfes adalarından biri olan bu ülke aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin toprağı. Vatandaşları Amerika pasaportlu olmakla beraber ülke iç işlerinde bağımsız. Kabaca Kıbrıs büyüklüğündeki bu ada ülkesinin nüfusu 4 milyona yakın. Her ne kadar resmi kayıtlarda anadil İspanyolca ve İngilizce olarak geçse de günlük yaşamda İngilizce pek kullanılmıyor. Sokaklardaki tabelalar, trafik işaretleri, halkın kulladığı dil İspanyolca.

Adanın bilinen ilk yaşayanları Tainos adı verilen yerliler. Kristof Kolomb’un 1493’teki ikinci Amerika seferinde Avrupalılar tarafından keşfedilen Porto Riko, bu tarihten sonra İspanyol istilasına uğramış. Yasklaşık 400 yıl İspanyol Krallığı’nın yönetiminde kalan ada, 1898 yılındaki savaşta Amerika Birleşik Devletleri’nin İspanyollara üstünlüğü sonucu bir Amerikan toprağına dönüşmüş.

Gözetleme Odası

Başkent San Juan son derece korunaklı limanı nedeniyle İspanyolların adaya ayak basışından sonra buranın en önemli bölgesi olmuş. Yeni Kıta’ya yelken açan Avrupalı gemicilerin Atlantik’i geçtikten sonra sığınabilacekleri en yakın korunaklı sulara sahip olan bu şehir zamanla zenginleşmiş. Dolayısıyla ada “Zengin Liman (Porto Riko)” olarak anılmaya başlanmış. İngilizlerin, Fransızlarin ve Hollandalıların defalarca kuşatması altında kalan San Juan’ı daha güvenli kılmak için İspanyollar şehre iki adet kale inşa etmişler. Kaleler şehrin “tarihi merkez” adı verilen kısmında. Bugün sadece müze olarak kullanılıyorlar. Kalelerdeki gözetleme odaları eskiden denizden gelecek saldırıları önceden tahmin etmek amaçlı inşa edilmiş. Bu odalar Porto Riko’nun en bilinen sembolleri arasında. Sokaklarda bunların resmedildiği pek çok hediyelik eşya bulmak mümkün.

Sokakta Latin Ezgileri

Şehrin her yerinde göze çarpan Latin kültürü bize henüz ilk gecemizde çok hoş bir sürprizle kocaman bir merhaba dedi. Adaya varalı henüz birkaç saat geçmişti ki çıktığımız gece yürüyüşünde sokaklardan birinde Latin melodileri kulağımıza çalındı. Yaklaştıkça farkettik ki 15-20 kişilik orta yaşı geçmiş bir grup sokakta müzik eşliğinde şarkı söyleyip dans ediyorlardı. Tabii biz de hemen seyirciler arasındaki yerimizi aldık ve bu ziyafete eşlik ettik. Gece eğlenmek için ziyaret edebileceğiniz onlarca bar var San Juan’da. Ancak Latin müziği dinlemek isteyenler için seçenekler son derece kısıtlı. Son gece gittğimiz salsa bar az sayıdaki seçenekten biri. Ama o gece ev sahipliği yaptığı canlı performans ile bizi son derece etkilediğini belirtmem gerek.

Adada gezilmesi gereken yerlerin başında “El Yungue” var, yani adanın en yüksek bölgesi olan ormanlık alan . Burada yürüyüş yapabileceğiniz yaklaşık 15 farklı rota var. Bölge küçük, dolayısıyla en uzun rota birkaç saatte bitirilecek uzunlukta. Biz seçimimizi en tepedeki gözetleme kulesine uzanan rotadan yana kullandık. Bir saatlik bir tırmanıştan sonro ödülümüz olan enfes manzara yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunun net bir kanıtıydı.

Panaromik El Yungue Manzarası

Porto Riko’nun doğusunda iki ada var: Vieques ve Culebra. Önceden aldığımız tavsiyeler bu adaların gezilmesi doğrultusundaydı. Ancak zaman yetersizliğinden dolayı biz sadece Vieques’i ziyaret edebildik. Adalara ulaşım Porto Riko’nun en doğu şehri Fajardo’dan feribot ile. Bu hatta günde üç sefer düzenleniyor. Arabasız feribot yaklaşık bir saat içinde Vieques’e ulaşıyor. Arabalı feribot seçeneği de mümkün. Yalnız, biletinizi haftalar önceden rezerve etmeniz gerekiyor. Fajardo’da aldığımız tavsiyelere göre adanın en güzel bölgesi güneydeki Esperanza. Feribotun yanaştığı İsabel Segunda kasabasından Esperanza’ya yaklaşık 20 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile ulaşılıyor. Esperanza çok ufak bir kasaba. Dolayısıyla konaklama seçeneği iki elin parmaklarını geçmiyor. Hele yaz dönemi motellerin bazıları kapalı.

Balneario Sun Sahili (Vieques)

Yaz dönemi Porto Riko’da turistlerin en az olduğu dönem. Bunun iki nedeni var. Birinci neden yaz aylarının bu bölgede fırtına dönemi olması. İkincisi ise burayı ziyaret eden turistlerin çoğunluğunu oluşturan Amerikalıların tercihlerini kıştan yana kullanmaları. Onlar için Porto Riko soğuk kış günlerinde sıcak bir tatil fırsatı. Vieques’de yapılacaklar listenizde olması gereken bir şey Bioluminiscence Bay’de (Yakamoz Koyu) kano turu. Koyun esas ismi Puerto Mosquito, yani Mosquito Limanı. İsmi burayı yüzyıllar önce ilk keşfeden korsan Mosquito’dan gelmekte. Fethiye’deki Ölüdeniz benzeri bir koy burası. Karayip Denizi ile bağlantısı daracık bir kanal, dolayısıyla adeta bir göl. Bu özellik koyda biyolojik ışıma yapan planktonların barınması için ideal. Başka önemli bir nokta ise koyda kumsal olmaması. Ağaçlar denizin dibinden başlıyor. Denize düşen yapraklar bu planktonlar için besin kaynağı oluyor. Gece dalışlarında yakamoza pek çok kere tanık oldum. Ancak buradaki daha önce karşılaştıklarım ile kıyas kabul etmeyecek güzellikte. Elinizi suda bir kere sallamanızla su bir anda gün ışığına çıkmış gibi aydınlanıyor.

Porto Riko’da yapılmasını tavsiye edeceğim son şey ise hem ana adada hem de Vieques ve Culebra’daki enfes kumsallarda Karayip sularının ve güneşinin tadınının çıkarılması. Muhtemelen dönüş yolculuğu benim için olduğu gibi pek çokları için de buradan ayrılmanın hüznü ve geçirilen şahane bir tatilin keyifli yorgunluğu ile dolu olacaktır. Porto Riko’yu hatırlamanın en güzel yolu ise bölgenin ünlü purolarından ve romundan biraz eve götürmek.

Reklamlar

2 thoughts on “Porto Riko: Karayip Denizi’nin Zengin Limanı

  1. Fiyatlar yuksek degil, ancak cok ucuz oldugunu da soyleyemem. Biz sehrin tam merkezindeki hostele kisi basi 20 Avro verdik. Orta kalite bir restoranda yemek de 10-15 Avro civari.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s