Latin Amerika Film Festivali

Geçen hafta, Utrecht’te her sene düzenlenen Latin Amerika Film Festivali‘ne ucundan da olsa katıldık. Güney Amerika’nın güzide ülkelerinden (Şili, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Küba, Meksika, vb.) seçme filimlerin sergilendiği bu festival, kısa süreliğine de olsa bizi Hollanda’nın serinliğinden koparıp, latin sıcaklığına savurdu.Festivalde ilk gittiğimiz film Villegas – Eğlencelikli aile dramı – Arjantin

Film farklı yollar seçen iki kuzenin, dedelerinin cenazesi için şehirden (Buenos Aires) taşraya (Villegas) dönüşlerini anlatıyor. Benzer motivasyonlarla şehre gidip, şehirde başkalaşan kuzenlerden biri özel sektörde tutunmuş, işi ve sevgilisi dışında başka hayatı olmayan biriyken, ötekisi hiçbir baltaya sap olamamış bir müzisyen. Filmde muhtelif miktarda yol hikayesi,  aile dramı ve de komedi mevcut. abijdan film sırasında yer yer bayılsa da, ben (ezzkaa) filmi sıkılmadan izledim.

Ne verdik?

abijdan:*** (bayılma noktasına gelenlerden)

ezzkaa: ***.5


İkincisi Una Noche – Gerçekçilikli dram – Küba

Una Noche festivalin sponsorlarından biri olan Uluslararası Af Örgütü’nün seçtiği filmlerden. Film Küba’daki kötü şartlardan bıkıp, Amerikan rüyasına kaçmaya çalışan 2 arkadaşın hikayesini anlatıyor. Akıcı ve gerçekçi anlatımı ve başarılı çekimleriyle göz dolduran Una Noche, Küba’daki günlük yaşamdan kesitler sunarken, turist olarak edinilebilecek Küba deneyiminin ne kadar farklı olabileceğine de vurgu yapıyor. Film politik konulara çok fazla bulaşmadan dramatik bir konuyu objektif bir şekilde ele alması açısından da hayli başarılı.

Ne verdik?

abijdan:****

ezzkaa: ****

Mini not: Una Noche, yönetmeninin (Lucy Mulloy) ilk filmi ve de bu filmi yüksek lisans tezi (!) olarak çekmiş.


Üçüncüsü ise – Sofia y El Terco – Eğlencelikli komedi – Kolombiya

Sofia suratsız bir kocayla yıllarını geçirmiş taptatlı bir teyze. Yıllar boyunca denizi görmek istemiş ama kocasının her sene ertelediği tatil planları yüzünden bir türlü düşlediği denizi görememiş. Film, kaderine isyan eden Sofia’nın kendi başına denizi aramak için çıktığı yolculuk üzerine.

Ne verdik?

abijdan:** (Yaşlı filmleriyle aram bir türlü iyi olamıyor. Filmin önemli avantajı görece tadında bırakması – 80 dk)

ezzkaa: ***.5

rmnrk: ***.5

photo

Okuyucuya not: ‘Night train to Lisbon’u da kısa bir süre önce izledik, bu film hakkındaki yorumlarımız da çok yakında yeniyetmegurme ayrıcalığıyla sizlerle olacak!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s