Evlilik Yüzüğü Nasıl Seçilir

Geçenlerde, her ne hikmetse :), evlilik yüzüğü konusu ile ilgili uzun uzun araştırmalar yaptım. Kazandığım bilgilerin kaybolmaması adına, hepsini kâğıda dökmeye karar verdim. Bence evlilik yüzüğü seçmeden önce cevap verilmesi gereken 4 tane soru var. (Bknz. Aşağıdaki flow-chart)

Flowchart

Karar ağacının analizi:
İlk iki soru çok kişisel sorular ve kişinin kendisi hariç kimse nasıl karar verilmesi gerektiğini söylemez. O yüzden ilk iki soruyu bu analizde incelemek istemiyorum.
3’üncü soru çok kritik: Eğer bu sorunun sonucu “yüzük alma” çıkıyorsa, kesinlikle yüzük almamanızı tavsiye ediyorum.; çünkü gerçekten de pahalı bir yatırım ve her yatırım gibi kar amacı gütmeli. Bu denklemde kârı mutluluk ile ölçmeliyiz.

Örnek verecek olursak; eğer sizin kız arkadaşınız yüzük istemiyorsa ve siz genede süpriz yapip 5000 TL’lik bir yüzük verdiyseniz, kiz arkadasinizin ondan alacagi haz ve mutluluk ta en az 5000TL’lik kadar olmali. Bu soru denklemde kiz arkadasinizin alacagi mutluluğu optimize eder.  Şu tarz cevaplar alırsanız bilin ki yatırımınız başarısız bir yatırım.

– Neden aldın!
– Çok teşekkür ederim, ama gerek yoktu yani…
– Ben sana istemedigimi söylemiştim.
– Amerikalıların çıkardığı bir şey bu, özenti gibi şimdi.
– Bir sürü para vermişsin.
– Ben yüzük takmayı sevmiyorum, parmaklarımda yara yapıyor.

O yüzden kişiden kişiye değiştiğini ve her kızın farklı olduğunu sakin unutmayın. Bu sorunun cevabını mutlaka ogrenmelisiniz. Yüzük istemiyorsa, almamanızı tavsiye ederim.

4’uncu soru da çok önemli. Hayatta her istediğimizi elde edemediğimiz gibi, kız arkadaşımız da bazen hayatta her istediğini elde edemez. Yüzük istiyor olabilir ve siz de almak istiyor olabilirsiniz ama maddi durumunuzu iyi analiz edin. Sadece yüzük almak için, hayatınızdan 5-6 ayı peynir simit yaparak geciricekseniz gerçekten yanlış bir yatırım olur. Bu soru denklemde sizin alacaginiz haz ve mutluluk’u optimize etmeye çalışır. Örnek verecek olursak; kafanizdan su tarz sorular geçiyorsa bilin ki başarısız bir yatırım:

– Dünyanın parası be abi, nerden bulucam ben o kadar parayı
– Alacam dusurucek şimdi falan değmez abi
– Ben yüzüğe karşıyım, çok saçma.
– Bir tasa o kadar para verilmez.
– Sabah akşam çalışıyorum, bu kadar para buna veremem.
Eğer Karar Ağacının sonucu “Yuzuk al” çıkıyorsa, aşağıdaki bilgiler faydali olabilir.

Yüzük seçerken ilk karar vermeniz gereken konu, taşı alacaginiz yer. Güvenilir bir satıcı olması ve ömür boyu garanti vermesi çok önemli. Ayrıca mutlaka ama mutlaka tasinizin GIA ya da HDR sertifikası olduğuna emin ol. Sertifika çok önemli çünkü bir sertifika da taş ile ilgili her bilgiyi bulabilirsiniz. Hiç birimiz elmas uzmanı değiliz ama elmas uzmanı insanların inceleyip numaralandirdigi, özelliklerini yazdığı size yardım ettiği bu hizmetden yaralanmasıni bilecek kadar hayat uzmaniyiz. (Ya da olmalıyız). Sertifikalandirilmis her taşın üzerinde mikroskopla zor görülen sertifika numarası var. Yarın bir gün taşı bir yere temizlettirmeye verdiginizde tasinizi değiştiremezler çünkü tasinizdaki numara hep orada olacak.
Almak istediğiniz yere/web sitesine karar verdikten sonra asagidaki özelliklere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ben kendim kişisel olarak düşündüklerimi de yazmaya çalışacağım.

1-  Taşın şekli (Shape)

En çok kullanılan yaklaşık 10 çeşit taş şekli var. Ama, ayrıca artık günümüz teknolojisinde, elması bulduktan sonra istediğin şekilde kestirmekte mümkün. Ben sade biri olduğum için, geleneksel yuvarlak şeklini tercih ediyorum.

tas sekli

2- Büyüklük (Carat)
Elmas’in büyüklüğü. 0.01 Karatdan – 14 Karat’a kadar elmaslar bulmak mümkün. Burda elmasin büyüklüğünü seçerken, bence kız arkadaşınızın arkadaşlarının ellerinde (varsa) elmasların büyüklüğünü sorarak başlayın. Ortalama alıp onun üzerine çıkmanız yeterli olacaktir. Duyduğum kadarıyla Türkiye ortalaması bizim nesilde 0.5 civarı.

Ama para sorununuz yoksa minimum 1 Karat almanizi tavsiye ederim. Cunku 1 Karat ve uzeri taslar degerini kaybetmezken, 1 Karat’dan assagi taslar alir almaz %50 civarinda deger kaybediyor. Zaten satmak için almadığınızı varsayarak devam ediyorum.

3- Renk (Color)
Z harfinden D Harfine kadar değişen elmas renkleri bulmak mümkün. Bunlardan D harfi en parlak en güzeli temsil ederken, Z harfi sarı elması simgeler. Elmas ne kadar beyazsa o kadar değer kazanır.

tas rengi

4- Kesim (Cut)

Elmasın kesimi de rengi ve büyüklüğü kadar önemlidir. Kesim kategorisi de mükemmel kesimden, vasat kesime kadar sıralanıyor. Fair, Good, Very Good, İdeal, Signature İdeal olarak sıralamak mümkün.

5- Berraklık (Clarity)
Elmas doğada olan bir taş olduğu için genel de içinde taş, toz, yaprak gibi maddeler olabiliyor. işte taşın içindeki leke sayısı ve lekelerin büyüklüğü de seçmeniz gereken başka bir özellik. Burda lekeler FL ile SI2 arasında sıralanıyor. FL lekesizi simgelerken, SI2 (Small 2) küçük 2 lekeyi simgelemektedir.

berraklilk

6- Parlaklık (Polish)
Bazen, elmaslar büyük oluyor, güzel kesim oluyor, berrak oluyor ama taş parlak olmuyor. işte burda parlaklık devreye giriyor. Parlaklık ölçüleri F ile EX arasında değişiyor. “F” en kötüyü simgelerken, “EX” en parlak taşı simgelemektedir.
Fair (F), Good (G), Very Good (VG), Excellent (EX) şeklinde sıralamak mümkün.

7- Florans (FLUORESCENCE)
Bazen de taşın içi buğulu, karanlık duruyor. işte burda taşın floransi devreye giriyor. Taşın floransi ne kadar azsa o kadar iyi şekilde ölçülüyor. Yani Floransi olmayan taş daha pahalı oluyor.
Very Strong, Strong, Medium, Faint, None şeklinde sıralamak mümkün.

8- Simetri (Symmetry)
Bazende taş çok parlak, içi çok temiz oluyor ama taşın simetrisi oransız oluyor. Sol tarafı daha çıkıkken sağ tarafı daha içeri doğru göçük olabiliyor. Yani düzgün olmayabiliyor. Bütün bu orantısal özellikler taşın değerini etkileyen başka bir etken. Simetri ozelligide Fair, Good, Very Good, Excellent şeklinde sıralanıyor.

9- Girdle

Girdle denen kısım taşın üst kısmıyla alt kısmının birleştiği ve elmasın çapının en geniş olduğu bölgesi. Girdle ne kadar inceyse, elmas o kadar daha değerli oluyor. Girdle genellikle taşın her bölgesinde aynı olmadığı için iki değer ile birlikte ölçülüyor. Mesela: Girdle Medium – Thick, Thick – Thick, Thin – Thin. Burda da taşın simetrik olması çok önemli. Mesela Thin – Very Thick bir girdle, Medium – Medium bir girdle’dan daha değersiz.

10- Culet

Culet, elmasın en dip noktası. Burda Elmas’in dip noktasının sivri bir uç olması ve lekesiz (kırılmamış) aşınmamış olması önemli. Bazen culeti kırılmış taşları, altı gözükmeyen kafeslere koyup satarlarmış. Dikkatli olmakta fayda var.

Culet

11- Derinlik (Depth)
Taşın derinliği de gene taşın değerine etkileyen etkenlerden bir tanesi. Taşın uzunluğunun, enine bölünmesiyle bulunuyor ve taşın çok ince uzun veya kısa kalın olması taşın değerini etkiliyor. Genellikle %45 ile %65 arasında ki taşlar tercih ediliyor.

12- Masa (Table)
Elmasın en üst yüzeyinin uzunluğu masası olarak ifade ediliyor. Masaninda yüzde 50 ile yüzde 80 arasında olması tercih ediliyor.

depth

13 – Sertifika (Certificate)

Benim duyduğum uluslararası 2 çeşit sertifika var (GIA ve HDR). Türkiye’de Kapalı çarşıda daha çok HDR sertifikası veriyolar. HDR isviçre bazlı ve o da uluslar arası geçerli. Bazen şirketler, bizim kendi sertifikamiz var efendim dünyada geçerli deselerde eğer HDR ya da GIA sertifikalı değilse almamanızı tavsiye ederim. Hatta elması alacağınız yere lütfen GIA sertifikasını cikarttirir mısınız ben beklerim derseniz, onlar sizin için yaparlar. Aşağıda GIA certifikasi örneğini bulabilirsiniz

GIA.

Yazarın tavsiyeleri:
Benim burda tavsiyem su şekilde. Günlük hayatta bir yere gittiğinizde kimse size elmasinizin Girdle’nin Thick – Thick mi ya da kesiminin ideal mi signature ideal mi olup olmadığını sormayacak. Mükemmel kesim ile iyi kesim arasındaki farkı ya da diğer özellikleri günlük hayatta senin benim gibi sıradan bir vatandaşın anlaması mümkün değil. Baktığınızda zaten hepsi muhteşem gözüküyor. O yüzden rengi “H” renginden aşağı olmayacak şekilde, diğer özellikleri hep ortalarda olan alabildiginiz en büyük yüzüğü almanız. Sonuçta ilk akla gelen soru her zaman dünyanın her yerinde “KAC KARAT” olmuştur.

Umarım hayırlı bir iş için vesile olur bu yazım. Herkese selamlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s