Bildiğimiz Türk kahvesi içemeyecek miyim?

Birkaç yıldır kafayı şuna taktım: Günümüzdeki ekonomik şartlar, gerçek bir Türk kahvesi içmeyi imkansız mı kılacak?

turk-kahvesi

Nereden çıktı dersiniz diye derdimi anlatmaya çalışayım:

Şahsi ilk isyanım House Cafe’de oldu. İki yıl kadar önce bir Türk kahvesine 8 TL vermeyi göze alarak sipariş ettiğim kahvenin Arçelik marka makinayla yapıldığını görünce beynimde ilk şimşekler çaktı.

Sonrası değişik mekanlarda aşağı yukarı aynı tecrübe:

Mekana gir, menüye bak, Türk kahvesi var mı diye bak, varsa yerini bul, fiyatına bak, 6-10 TL arası değişsin, meblağı içine sindir, gelen garsona ‘Türk kahvesini nasıl yapıyorsunuz?’ diye sor -pişirme yöntemini sormaktayım-, bazen ‘İstediğiniz gibi yaparız, şekerli, sade…’ yanıtını al, ‘Yok onu değil, makina mı cezve mi diye sordum’ de, bazen de direkt ‘Makinada’ cevabını al…

Bu yerler hani aslında başka bir hizmet verip de bir jest olarak kahve de bulunduran yerler olabileceği gibi (restoran, lokanta vb.) bazıları kendini TARİHİ BİLMEM NE KAHVECİSİ diye bile adlandırmış olabilir. İsyanım tam olarak da bunadır arkadaşlar. Adam kendini kahveci olarak adlandırıp bana makina kahvesini fahiş bir fiyata kaktırmakta bir beis görmüyor. Son örnek henüz geçen hafta oturduğumuz Bebek Koru Kahvesi. Bir başkası da Kaş’taki Hideaway Cafe.

Kendi kendime soruyorum, bu ‘ucuzluk’ nereden çıktı? Çevremdeki arkadaşlarımla da uzun uzun tartıştık, kimisi Arçelik’in ‘Telve’ isimli makinasını son derece başarılı buluyor, kimi de benim gibi düşünüyor ama bu konuda ortak noktada buluşmak kolay olmuyor. Deniyor ki makina en azından belli bir standardı tutturuyor, bilmeyen birinin elinden çıkmış bulaşık suyu gibi bir çakma cezve kahvesindense iyidir. Eyvallah. Buna tamam derim.

Benim derdim şu: Tüketici olarak, ağız tadı olması gereken ve tarihsel olarak Türk kahvesinin mucidi ve bir numaralı tüketicisi olan bir milletin bireyleri olarak, bizim bu ‘ucuza kaçmayı’ asla kabul etmememiz gerekir.

Bana göre aslına uygun şekilde pişmiş bir kahve servis edilmeyecekse hiç edilmesin daha iyi. Yahut şuna da razıyım: Madem makina kahvesini müşterine kakalayacaksın, onu ucuza vermek zorundasın arkadaş! 8 TL istedin mi hakikaten ayıp ediyorsun. House Cafe’ysen yüksek fiyat politikana uygun olarak ya adam gibi Türk kahvesi servis edersin ya da üç kuruşluk makina kahvesini hiç vermezsin.

Bu isyanlarımın sonucu olarak ‘bari bir amme hizmetinde bulunayım’ diyerekten şöyle bir blog başlatmak istediysem de gerisini pek getiremedim:

http://gercekturkkahvesi.wordpress.com/

Bu bloga henüz sadece bir mekan girebildim. Sizlerin de katkısı ile bu listeyi sonsuz sayıda mekanla zenginleştirebiliriz.

Eminim ki birçok yerde hala gerçek bir kahve bulmak mümkündür. Mühim olan buraların reklamını kendi aramızda yapıp hak ettikleri kazancı onlara sağlayabilmek. Böylece ‘makinacı’ kahveciler de doğru yola belki çekilebilir.

Reklamlar

3 thoughts on “Bildiğimiz Türk kahvesi içemeyecek miyim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s