Japon Bal Arısı ve Evrim

Bu aralar Jerry A. Coyne’nun “Why Evolution is True” (Evrim neden gerçektir) adlı kitabını okuyorum. Kitapta öğrendiğim ve çok ilginç bulduğum bir şeyi paylaşmak istedim.

Hepimizinde bildiği gibi eşek arıları gayet büyük ve avcı bir böcek turu. Özellikle baş parmak büyüklüğünde olması, pençeleri, ağzındaki kıskaçlariyla kendinden küçük böcekleri rahatlıkla avlayan bir avcı. Eşek arıları Japonya’da çok büyük miktarlarda bulunurmuş ve bu sebepten Japonya’da bir çok insan yıl içerisinde eşek arısı sokması yüzünden hastaneye şikâyetlerde bulunurmuş.

Eşek arısı başka bir arı turu olan bal arilariyla da beslenirmiş. Özellikle üreme dönemlerinde yavrularını beslemek için, öncü kuvvetlerle keşif uçuşları yaparlarmış ve eğer bir bal arısı kovanı bulurlarsa, öncü kuvvet bir kimyasal salgı salgilayarak bu kovanı işaretlermiş. Daha sonra 30-40 tane savaşçı birlik bu kovana saldırarak bütün yetişkin arıları öldürüp, bal ve yavru arıları taşıyarak kendi yavrularını beslerlermiş. Yaklaşık 30-40 tane eşek arısı 30000 (otuz bin) bal arısını oldurebilirmis.

Japonya’da ki bal arıları buna inanılmaz bir adaptasyon sağlamışlar. Öncü eşek arısı ilk kovana geldiğinde, direk bu öncü eşek arısında saldırarak etrafını cevirirlermis ve kanatlarını birbirine sürterek vücud isilarini 45 dereceye cikarirlarmiş. 45 derece Eşek arısı yanarak olurmuş. Bal arılarının ölme sıcaklığı ise 48 dereceymis. Aynı adaptasyon, avrupada ki bal arilarinda yokmuş o sebepten insanlar tarafından Japonya’ya taşınmış bal arıları Eşek arıları için kolay yem olduğundan zaman içerisinde eşek arısı nüfusunda büyük bir artış olmuş. Kitapta bu adaptasyonu okuduktan sonra Youtube’da acaba bununla ilgili bir video bulabilir miyim diye baktım ve çok güzel iki video buldum. Assagida onları izleyebilirsiniz.

Doğa’ya bir kez daha hayran olmamak elde değil.

30 Essek arisinin 30000 bal arisini oldurmesi:

Japon bal arilarinin, oncu essek arisini oldurmesi:

Reklamlar

One thought on “Japon Bal Arısı ve Evrim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s