Siyah Çay ve Kahvenin Alternatifi: Mate Çayı

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Çalışırken, yaz ayları da dahil olmak üzere, sürekli çay ya da kahve tüketir durumdayım. Bu tüketim sıklığı esas olarak ofis hayatına başlayınca arttı ve sonrasında akademiye dönmüş, çalışma mekanı konusunda (şimdilik) özgürlüğe kavuşmuş olsam da ciddi bir alışkanlık olarak hayatımın bir parçası haline geldi. Hele buna bir de muhteşem kokusu, tadı ve renginin dışında ‘sohbet’ ve ‘keyif’ kavramlarıyla özdeşleşen kahveye olan zaafım eklenince günlük su tüketim ihtiyacımı sıcak içecekler üzerinden karşılamaya başladım.

Ancak gittikçe kontrolden çıkan siyah çay ve kahve tüketiminin daha sağlıklı bir alternatifini buldum: Mate! Geleneksel Güney Amerika içeceği olan mate, genellikle öğütülmüş toz halinde, balkabağından yapılma “cuia” adı verilen kaplarda, ucunda filtre bulunan metal bir pipet ile içiliyor. Yoğun olarak üretildiği ve tüketildiği yerler Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Güney Brezilya. Tabi piyasada pratik çay poşetlerinde satın alma şansınız da var ancak Türkiye’de bu tarz üretim yapan firmaların ürünleri biraz pahalı.

Hakkında yazılanlara göre faydaları saymakla bitmiyor. Fosfor, demir ve kalsiyumun yanında A, B1, B2, C ve E vitaminleri içeriyor. Yeşil çaydan daha yüksek antioksidan özelliği var. Kolesterolü düşürmeye yardımcı ve antikanserojen.

Bütün bunların yanında ritüelleri seven bir insan olarak hazırlama aşamasının da çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Tabi türlerine göre farklı teknikleri var. Benim öğrendiğim toz halindeki mate (markası Rei Verde) ile Güney Brezilya usulü. Bir kere hazırladıktan sonra termosunuzdaki sıcak suyla tekrar tekrar doldurup, gün boyu içebiliyorsunuz. İnternette bu tür hazırlanışa en yakın bulabildiğim referansa buradan ulaşabilirsiniz.

Tadı başta garip gelebilir ama mutlaka denemenizi ve mümkünse birkaç şans vermenizi tavsiye ederim. Mesela ben 5, 6 denemeden sonra müptelası olmaya başladım. Ancak tabi ki gönlümde kahvenin sohbetle olan bütünlüğü, çayın uzun ve keyifli kahvaltıların belkemiği olma durumu hala devam ediyor. Sadece yanlarına çalışma hayatıma daha sağlıklı bir açılımla eklenen, ritüeli ve ‘egzotikliği’ ile mate çayı da eklenmiş oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s