Çömezler için bir çömezin gözüyle İstanbul Hamamları 1: Küçük Hamam (Kocamustafapaşa)

İsmi lazım değil ama resmi aşağıdaki arkadaşımın gazıyla daha önce otel hamamı dışında hamam tecrübesi olmayan biri olarak İstanbul hamam sektörüne hızlı bir giriş yaptık. Öncelikle bu yolculukta adeta el kitabımız olan çukurcuma times’ın hakkını vermek gerekir. İstanbul hamamları yazı dizisi gerçekten çok faydalı bir kaynak hem hamam seçimi hem de adabı açısından.

Tarihi Küçük Hamam

Buradan ilk seçtiğimiz hamam Kocamustafapaşa’daki Küçük Hamam oldu (google maps linki için tıklayın). Yenikapı’da Marmaray’dan inip yarım saatlik bir yürüyüşle hamama vardık. Kadınlar ve erkekler için ayrı kullanılan ufakça bir binaya girişimizi yaptık. Oldukça da sıcak karşılandık, terliklerimiz ve peştemallerimiz verildi odalarımız gösterildi. Üstümüzü değiştirip hamama girdik. Görece ufak ilk odada tellak kese atmaktaydı, ikinci odaya girip yıkandık. Göbek taşında bir süre sohbet ettikten sonra (kimse olmadığı için rahatlıkla) ikinciden çok daha sıcak olan 3. odada şansımız deneyip başarı sağlayamadık. Sonunda da kendimiz tellaklara bıraktık. Hem kese hem de sabunlu masaj alarak püripak temizlenmiş bir şekilde ilk hamam seferimizi tamamladık. Gelelim ilk kez hamama giden birinden, ilk kez hamama gidecekler için tüyolara:

 • Kaybedilen mineralleri en aza indirmek için önce ve sonra soda-ayran takviyesi iyi bir fikir olabilir.
 • Hamam ne kadar temiz olsa da hijyen düşkünü birini ciddi rahatsız edebilecek pek çok detay bulmak mümkün.
 • Kendi terliğinizi getirmek akıllıca olabilir.
 • Sabun ve şampuan satılıyor ama kendiniz de getirebilirsiniz.
 • Nüditeden rahatsız oluyorsanız kendinizi göz kaçırmak suretiyle korumanız mümkün.
 • Tellak masaj sırasında ciddi can acıtabiliyor (özellikle de spor sonrası giderseniz), canınız tatlıysa önceden uyarınız.
 • İnternetten hamam yorumları okurken turistlerin ‘tellaklar dil bilmediği için vurarak pozisyon değiştiriyorlar, çok kaba’ yorumlarını okumuştum, anlaşılan konu dil bilmekten ziyade bir usül konusu. Tellağın sırt, ense, kol gibi bölgelere vurarak dönmenizi istemesine hazır olun.
 • Kese-yıkanmanız bitince gelen iki havlumsudan, peştemal kılıklıyı belinize kalınca havlu gibi olanı sırtınıza sarın. Tellakla sonuna kadar iyi götürdüğüm karşılıklı saygının tamamını bununla ilgili soru sorarak kaybettim. Çömezlik görece ortada elbette ama tamamen ortaya çıkması ciddi saygı erozyonuna sebep oluyor.
 • Çıkışta gelen emmi sizi güzelce kurulayıp, baş havlunuzu sıkıp ensenize esaslı bir tokatla odanıza yolluyor. Ayakkabılarınız da odanıza geliyor.
 • Odaya giderken soğuk içeceğinizi alıp biraz uzanmak paha biçilemez.
 • Çıkarken kese için ödemeyi (bahşişi) direk tellaka yapıyorsunuz.

Küçük Hamam temizliği, iyi servisi ve özellikle de tenhalığıyla (Cumartesi öğleden sonra neredeyse bomboştu) bizi çok memnun etti. Üst değişmeden önce oturup bir şeyler içilip sohbet edilebilecek bir alan olsa daha güzel olurdu, ama sanırım hamamın küçüklüğü el vermiyor.

Giriş, sabun ve sodaya 20 TL, kese-masaj’a ise 15 TL vererek mesut bir şekilde ilk hamam ziyaretimizden ayrıldık.

Önümüzdeki ay Balat’ta görüşmek üzere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s